Přesuň se do obsahu stránky
Czech Republic | CS
Tvorba s barvami

Psychologie barev

Psychologické působení barev

Barvy psychologicky ovlivňují lidi tím, že v nás vyvolávají emoce a nálady: mohou mít uklidňující nebo stimulující účinek, podporovat koncentraci nebo přispívat k naší lidské orientaci. Každá barva působí jinak, protože každý odstín má svou vlnovou délku a energii, která se přenáší do našeho těla, našeho myšlení, pocitů a jednání. Podle psychologů závisí individuální psychologické vnímání barev na kulturním okruhu, zkušenostech a myšlenkových vzorcích, na instinktech a vnitřních „archetypech“.

V kolorterapii se například využívá působení barev na lidi k dosažení pozitivních zdravotních účinků prostřednictvím barevných koupelí, barevné akupunktury nebo barevného osvětlení.


Základní barvy a jejich symbolika v psychologii barev

V psychologii barev lze čtyři až šest barev označit jako tzv. „základní barvy“, pokud se pohybujeme v evropském barevném systému. Vedle „achromatických typů barev“ černé a bílé sem patří i základní „pestré barvy“ červená, žlutá, zelená a modrá. V různých kulturách se nicméně liší jak základní barvy, tak i symbolika a interpretace barev.

 

Červená

Červená má význam v každé kultuře a v teorii barev představuje energii, lásku, oheň, sílu a smyslnost. Podle intenzity a kontextu může být červená vnímána také jako „agresivní“. V přírodě červená znamená jak varování, tak přitažlivost. Podle psychologie barev působí stimulačně, dominantně, zvyšuje sebevědomí a dodává vitalitu.

 

Zelená

Zelená je pro nás lidi symbolem života a přirozenosti. Zelenou si často spojujeme se štěstím, nadějí a spokojeností. Zelená má zotavující a vyrovnávající účinek na psychiku a harmonizuje prý tělo a ducha. Vzhledem k tomu, že zelená je barvou přírody, má na lidské oko obzvlášť relaxační účinek.

Žlutá

Podle Goethovy teorie barev má žlutá „veselou, živou, jemně vábivou povahu“. Na psychologické úrovni působí žlutá na lidi povzbudivě, vesele a má podporovat výměnu a mezilidskou komunikaci. Žlutá je zvláště účinná ve tmě, a proto se používá i jako výstražná barva (např. žluté výstražné vesty, taxíky).

 

Modrá

Modrá symbolizuje důvěru, harmonii a stálost a je často spojována s klidem a soustředěním. Modrá je také nejoblíbenější barvou Němců, protože působí věcně a zdrženlivě. Z psychologického hlediska modrá uvolňuje a odbourává stres a stimuluje prý nevědomí a vlastní intuici.


Černá, bílá a šedá – jak působí achromatické barvy

V psychologii barev se barvy označují jako „nepestré“ nebo „achromatické“, pokud nemají žádný specifický odstín ani sytost. Liší se od sebe pouze hodnotou jasu. V závislosti na jasu vznikají různé stupně šedé. Patří sem černá, bílá a všechny šedé odstíny.

Černá
Černá barva je „nebarva“, protože pohlcuje všechny frekvence světla. Černá může štěpit mysl lidí a v různých kulturách vyvolává různé účinky a emoce. Černá znamená jednak temnotu a smutek, ale také kultivovanost, serióznost a disciplínu. Podle kontextu může černá působit jako elegantní, vznešená a nadčasová, velmi jasné barvě dodává elegantnější vzhled.
 
Bílá
Bílá barva symbolizuje mír, jas, čistotu a nevinnost. Z fyzikálního hlediska se její světelné spektrum skládá mnoha různých barev palety. Bílá je proto často spojována s božskostí a dokonalostí. V západní kultuře se s bílou nepojí žádná negativní asociace. V Číně má ale bílá jiný význam – tam je barvou smutku a smrti. Bílá proto může znamenat také nový začátek a znovuzrození, protože všechny začátky jsou bílé jako nepopsaný list papíru.
 
Šedá
Šedá je barvou věcnosti, neutrality a zdrženlivosti a často je spojována s nudou a nejistotou. Šedá barva působí vybraně, decentně a puristicky a v kombinaci s ostatními barvami elegantně. Šedá dokáže rozzářit jiné barvy a je proto ideální pro barevné kombinace.


Teplé a studené odstíny v psychologii barev

Studené nástěnné barvy
Vliv na psychiku má také teplota barev. Zelená, modrá a fialová (hovorově také „lila“) sugerují chladnější teplotu v místnosti. Umožňují nám lépe se soustředit a obvykle mají uklidňující účinek. Studené barvy v chladných tónech mají ve svém barevném složení vždy vysoký podíl modré. Modrá, červená a žlutá jsou přitom takzvané „primární barvy“, které nelze namíchat. Vzniká z nich ale mnoho dalších barev. Smíšená fialová barva se tak skládá z chladné a uklidňující modré a teplé a stimulující červené. Fialová se často používá v kreativní oblasti, protože tato mimořádná barva je synonymem extravagance, inspirace a spirituality.

Teplé nástěnné barvy
V klasické teorii barev leží žlutá, červená a oranžová v barevném kruhu vedle sebe a mají vyšší barevnou teplotu. Teplé barvy obecně představují energii, veselost a štěstí. Mohou však také vzbuzovat pozornost a představovat symbol nebezpečí (např. zákazové značky, výstražná upozornění a vytyčovací pásky). Oranžová patří k sekundárním barvám a je směsí dvou primárních barev červené a žluté. Oranžová barva reprezentuje teplo a světlo a znamená rozpustilost, optimismus a mladistvou zvědavost.

Barvy hlasité a tiché

Kromě „studeného a teplého efektu“ barev mohou barvy působit také „hlasitě“ nebo „tiše“. Hlasitý barevný efekt vytvářejí syté odstíny, které jsou navíc kombinovány s černou nebo bílou. Tiché barevné kombinace jsou slabé pastelové odstíny. V zásadě se doporučuje používat studené a teplé i tiché a hlasité barvy ve správném poměru.

 


Barevné trendy

  • KEIM Avantgarde 247
  • KEIM Avantgarde 248
  • KEIM Avantgarde 32
  • KEIM Avantgarde 41
  • KEIM Exclusive 9176
  • KEIM Exclusive 9271
  • KEIM Exclusive 9432
  • KEIM Exclusive 9494

Brožura

Kreativní design

Chcete se dozvědět více o technikách navrhování? Podívejte se na naši brožuru.

View now

Přesuň se na začátek stránky